Ako vybrať grafický tablet?

Grafický tablet je zariadenie, ktoré sa štandardne skladá z kresliacej plochy a špeciálneho pera, ktorým sa po ploche kreslí. Práca s ním umožňuje intuitívne a presné kreslenie v grafických programoch. V porovnaní s myšou je práca s grafickým tabletom a perom výrazne precíznejšia a prirodzenejšia, takže sa výsledky môžu blížiť tomu, čo by ste zvládli na klasickom papieri.

Grafický tablet je zariadenie, ktoré sa štandardne skladá z kresliacej plochy a špeciálneho pera, ktorým sa po ploche kreslí. Práca s ním umožňuje intuitívne a presné kreslenie v grafických programoch. V porovnaní s myšou je práca s grafickým tabletom a perom výrazne precíznejšia a prirodzenejšia, takže sa výsledky môžu blížiť tomu, čo by ste zvládli na klasickom papieri.

Doba čítania 7 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Typy grafických tabletov

Klasické grafické tablety bez displeja

Grafické tablety v "klasickej" podobe patria aj dnes k najpoužívanejším. Nemajú displej, obsahujú iba snímaciu plochu, na ktorú užívateľ kreslí pomocou stylusu. Toto zariadenie je nutné pripojiť k počítaču, samostatne nemá význam. Nevýhodou je menej prirodzené kreslenie, kedy obraz vidíte až na monitore a nie pod rukou, čo môže byť spočiatku nezvyk.

  • Nižšia cena aj pri vysokej presnosti

  • Kresbu si pod rukou nezakrývate

  • Neobsahujú displej

  • Nutné pripojiť k počítaču

Grafické tablety s displejom

Stále populárnejší variant grafického tabletu s nespornou výhodou, kedy pod rukou rovno vidíte, čo vytvárate. Niektoré grafické tablety s displejom je stále nutné pripojiť k PC, existujú však aj modely s vlastným HW a SW, ktoré je možné používať samostatne. Ide o svojbytné zariadenia umožňujúce pohodlne kresliť a pracovať v grafických programoch aj na cestách.

  • Na displeji pod rukou vidíte, čo kreslíte

  • Niektoré modely je možné použiť samostatne

  • Vyššia cena

Parametre grafických tabletov

Rozlíšenie snímacej plochy

Čím vyššie je rozlíšenie snímača, tým jemnejší a presnejší bude digitálny odtlačok vašej kresby. Parameter je udávaný v jednotkách LPI, ktorý vyjadruje koľko rôznych pozícií pera vo všetkých smeroch je tablet na pracovnej ploche schopný zachytiť. Najčastejšie hodnoty sú 2540 alebo 5080 LPI.

Veľkosť snímacej plochy

V princípe platí, že čím viac pracovného priestoru máte, tým lepšie. Väčšie tablety sú ale spravidla drahšie a z logiky veci zaberú viac miesta na stole. Rovnako ako pri notebookoch alebo monitoroch je aj pri grafických tabletoch veľkosť najčastejšie udávaná uhlopriečkou v palcoch.

Pri výbere sa stretnete aj s rozdelením veľkostí S/M/L. Táto logika sa opiera o veľkosť vami používaného monitora. Vysvetlíme nižšie.

  • S (malé) - ideálne, ak často cestujete a oceníte skladný tablet.

  • M (stredné) - najpredávanejšie, možno ich odporučiť, ak používate notebook bez prídavného monitora.

  • L (veľké) - vhodné pri použití monitorov s uhlopriečkou väčšou ako 27".

Citlivosť prítlaku

Grafické tablety sa líšia v tom, ako citlivo dokážu reagovať na mieru tlaku na pero pri kreslení. Čím vyššia tlaková citlivosť je, tým viac stupňov prítlaku grafický tablet rozpozná, a tým presnejšia je odozva. Kvalitnejšie modely ponúkajú citlivosť 8192 stupňov prítlaku, za veľmi slušnú hodnotu možno považovať 4096 stupňov, bežné sú ale aj nižšie hodnoty.

Grafické tablety vám umožnia pri kreslení zaznamenať rôznu hrúbku v závislosti od tlaku pera

Napájanie

Samostatné grafické tablety s displejom sú vždy bezdrôtové a majú vlastný akumulátor, aby ich bolo možné používať kdekoľvek. Klasické varianty fungujú ako počítačové periférie a môžu byť podobne ako myši drôtové alebo bezdrôtové s bateriou.

Displej

Pokročilejšie a drahšie grafické tablety majú displej, na ktorom rovno vidíte svoju tvorbu. V tomto prípade vstupuje do hry ešte parameter rozlíšenia displeja. Rovnako ako u monitorov, televízorov alebo mobilov sa používa rozlíšenie Full HD, QHD a 4K. Čím je rozlíšenie vyššie, tým jemnejší a detailnejší obraz bude.

Kompatibilita

Či už plánujete mať grafický tablet prepojený s vašim stolovým PC, notebookom alebo smartfónom, je vhodné najprv zistiť, či si spolu "budú rozumieť". Overte preto kompatibilitu s vami používaným operačným systémom a kresliacim alebo animačným programom.

Pero a jeho vlastnosti

Súčasťou všetkých grafických tabletov je kresliace pero, zvané tiež stylus. Aj perá sa od seba líšia a je dobré si zistiť, aké pero je s tabletom dodávané, prípadne či existuje možnosť dokúpiť si iné

Grafické tablety vám umožnia pri kreslení zaznamenať rôznu hrúbku v závislosti od tlaku pera

Pri pere sú dôležité **úrovne tlaku a jeho citlivosť**, teda koľko rôznych bodov je schopných pero zaznamenať. Čím viac ich bude, tým lepšie budete môcť pracovať so stylom a intenzitou linky a kresba bude pôsobiť prirodzenejšie.

Okrem hrotu majú perá obvykle dve tlačidlá. Prvé nahrádza pravý klik myši, druhému tlačidlu je možné priradiť rôzne funkcie pre zjednodušenie a zefektívnenie práce. Výhodou je pokiaľ má stylus hrot aj z druhej strany a môžete ho tým pádom používať aj ako gumu, alebo mu priradiť iný nástroj.

Ďalšie funkcie

  • Multi-touch - pridáva možnosť snímať viac bodov a tým aj flexibilitu v tvorbe. Okrem iného dovolí približovať, odďaľovať a scrollovať.

  • RPS - keď spolu grafický tablet a počítač komunikujú, pero vysiela signály o svojej presnej pozícii na kresliacej ploche. Počet reportov vyslaných za sekundu je označovaný ako RPS a čím je vyšší, tým menšia je pravdepodobnosť, že pocítite nejaké oneskorenie prenosu signálu.

  • Bluetooth / WiFi - umožní bezdrôtové zdieľanie súborov do iného zariadenia alebo pripojenie k internetu.

  • Ovládacie tlačidlá - grafické tablety často obsahujú fyzické tlačidlá na ráme okolo aktívnej kresliacej plochy, prípadne tlačidlá dotykové, umiestnené na dotykovej obrazovke, ktoré je možné programovať podľa vašich potrieb.

Najčastejšie otázky

Jeho funkciou je ovládať kurzor počítača, podobne ako to robí klasická počítačová myš. V porovnaní s myšou, ktorú možno len ťažko použiť na kreslenie, sa pero grafického tabletu drží rovnako ako ceruzka a kreslenie s ním je tak prirodzené a jednoduchšie. Grafické tablety sa využívajú najmä na vytváranie ilustrácií, grafiky, retušovanie fotografií, písanie poznámok a podpisovanie dokumentov.

Grafické tablety k počítaču sa skladajú z podložky s dotykovou vrstvou a špeciálneho pera, ktorým je možné na podložku písať. Pohybom pera po dotykovej vrstve v základe nekreslíte po podložke samotnej, ale informácia sa prenáša do softvéru v počítači a následne na monitor. Tento systém funguje na princípe elektromagnetickej rezonancie, kedy podložka vytvára magnetické pole a vlastným magnetickým poľom je obklopený aj hrot pera (vďaka tomuto princípu pero nepotrebuje batérie). Senzory v podložke potom sledujú pozíciu hrotu, často ale aj tlak alebo náklon pera. Počet snímačov v podložke môže byť rôzny, všeobecne platí že čím je vyšší, tým lepšie a presnejšie dokáže tieto informácie o pere snímať.

Na plné využitie potenciálu grafického tabletu potrebujete vhodný softvér. Pôjde najmä o kresliace programy, ktoré vám umožnia tvoriť vo vektoroch, vrstvách a podporia tak vašu kreativitu. Niektoré programy na kreslenie sú dostupné bez poplatku, tie prepracovanejšie už je nutné zakúpiť.

  • Adobe Ilustrator - všeobecne považovaný za najlepší vektorový editor, skvelý pre tvorbu ilustrácií, charakterov a postáv, rovnako aj bannerov, letákov, vizitiek, log a bradingu všeobecne.

  • Adobe Photoshop - je najlepší program na úpravu fotografií a iných rastrových obrázkov, dovoľuje kúzelné úpravy. Ďalšími rozšírenými nástrojmi sú napr. Clip Studio Paint, Corel Painter, Paint tool SAI, Sketchbook a Krita.....